-
Gwarancje bezpieczeństwa, współpraca w zakresie obronności, wspólne ćwiczenia wojskowe. Polska i Francja zacieśniają więziŚwiatPremier Donald Tusk i prezydent Francji Emmanuel Macron podpisali w piątek traktat o wzmocnionej współpracy i przyjaźni między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Francuską. Dokument, dotyczący gwarancji bezpieczeństwa i współpracy w zakresie obronności, zastąpi umowę podpisaną w 1991 roku. Uroczystość odbyła się w Nancy, mieście silnie związanym ze wspólną historią Polski i Francji.
-
Letnie szkolenia dla dobrowolsów ruszają 9 czerwca. „Wakacje z wojskiem” mogą być pierwszym krokiem do służby wojskowejArmiaChcesz wstąpić do armii? Jeśli ukończyłeś 18 lat, ale nie masz jeszcze 35, weź udział w akcji resortu obrony „Wakacje z wojskiem”. – Młodzi ludzie mogą w ten sposób przeżyć wielką przygodę i przysłużyć się Ojczyźnie – zachęca wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. W ubiegłym roku w pierwszej edycji przeszkolonych zostało 11 tys. Polaków.
-
Kolejna dostawa czołgów zza oceanu. Tym razem do Polski dopłynęło dziewiętnaście Abramsów M1A2 SEPv3SprzętPancerniacy mogą spokojnie zacząć weekend. Dziewiętnaście kolejnych czołgów M1A2 SEPv3 Abrams już w Polsce. Niebawem wejdą do uzbrojenia wojska – poinformował wiceminister obrony Paweł Bejda. To już druga partia Abramsów najnowszej wersji dostarczona dla Wojska Polskiego. Resort obrony kupił w sumie 250 czołgów M1A2.
-
Wyspa Węży stała się symbolem ukraińskiego oporu. Jeden z jej obrońców opowiada „Polsce Zbrojnej”, co wydarzyło się w 2022 rokuŚwiatMyślę, że nasza placówka wykonała swoje zadanie. Choć w konfrontacji z Rosjanami nie mieliśmy szans, na wiele godzin zatrzymaliśmy ich okręty idące ku Odessie – podkreśla Władysław Zadorin, żołnierz ukraińskiej piechoty morskiej, który wziął udział w obronie Wyspy Węży, a potem dwa lata spędził w rosyjskiej niewoli.
-
Wojsko przyciąga cywilnych ekspertów od cyberbezpieczeństwa. Dwudziestu ochotników zasiliło nowo powstały Cyber LEGIONArmiaPotrafią programować, stawiać czoła hakerom. Znają się na kryptologii i wiedzą, jakie są możliwości sztucznej inteligencji. Teraz swoje umiejętności będą wykorzystywać w pracy na rzecz armii, nie porzucając cywilnego życia. Cyber LEGION to nowa inicjatywa wojsk obrony cyberprzestrzeni, która pozwoli korzystać z wiedzy i doświadczenia najlepszych ekspertów na rynku.
-
Jest nowy prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej! Stery holdingu przejmie Adam Leszkiewicz, dotychczasowy szef Grupy AzotySpołecznośćRada Nadzorcza Polskiej Grupy Zbrojeniowej zdecydowała, że prezesem narodowego holdingu skupiającego największe państwowe firmy obronne zostanie Adam Leszkiewicz, który dotychczas stał na czele Grupy Azoty – państwowego giganta chemicznego. Konkurs na szefa PGZ SA został ogłoszony, ponieważ rezygnację ze stanowiska złożył Krzysztof Trofiniak.
-
Polscy pancerniacy triumfowali w czołgowym biatlonie na Łotwie. Swoim zwycięstwem pokazali, co znaczy perfekcyjne wyszkolenieMisjeW pancernych zawodach odbywających się podczas ćwiczeń NATO „Iron Spear” na Łotwie polscy czołgiści z PKW Łotwa zajęli pierwsze miejsce, pokonując drużyny z dziewięciu krajów. Załogami zwycięskich czołgów Leopard 2PL dowodzili chor. Marcin Chrabąszcz i st. sierż. Andrzej Psiuch. Nasi pancerniacy zaprezentowali wysoki poziom umiejętności ogniowych i szybkość działania.
-
Autonomiczny pojazd podwodny DriX służy do prowadzenia prac hydrograficznych. Jego misje mogą trwać nawet ponad tydzieńSprzętMierzy niespełna 8 m, ale wyposażeniem nie ustępuje okrętowi hydrograficznemu. Misje polegające na sondowaniu morskiego dna może prowadzić wspólnie z nim albo samodzielnie. Do tego jest odporny na kołysanie i potrafi pracować nieprzerwanie nawet przez dziesięć dni. Tak działa DriX, czyli autonomiczny pojazd nawodny z 3 Flotylli Okrętów w Gdyni.
-
Wicepremier Kosiniak-Kamysz: Wszyscy jesteśmy dumni z żołnierzy Wojska Polskiego, bo tworzą najlepszą armię w EuropieArmiaWojsko Polskie jest najliczniejsze w Europie i coraz lepiej uzbrojone. Żołnierze tworzą z Polski fort nie do zdobycia – zapewniał premier Donald Tusk w 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej, gdzie odbyły się uroczystości z okazji 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej. – Polska jest z was dumna – mówił do wojskowych wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.
-
Dyżurne loty i treningi z Polakami. Brytyjczycy i Szwedzi na straży bezpieczeństwa północno-wschodniej flanki NATOMisjeSześć myśliwców Eurofighter Typhoon i 200 żołnierzy brytyjskich sił powietrznych od ponad miesiąca stacjonuje w Malborku. W ramach misji NATO pełnią tam służbę razem z załogami sześciu Gripenów i personelem naziemnym szwedzkich sił powietrznych. Sojusznicy już niejednokrotnie musieli podrywać maszyny do lotu, gdy do granic powietrznych państw Sojuszu zbliżał się niezidentyfikowany samolot.
-
Zwiększona obecność wojsk chorwackich w Polsce i ściślejsze kontakty firm zbrojeniowych obu państwPolitykaChcemy zacieśnić współpracę, szczególnie w przestrzeni militarnej i w zakresie budowy potencjału przemysłów zbrojeniowych – zadeklarowali w Warszawie wicepremierzy i ministrowie obrony Polski i Chorwacji: Władysław Kosiniak-Kamysz i Ivan Anušić. Oba państwa będą też wymieniać się doświadczeniami dotyczącymi użytkowania sprzętu wojskowego.
-
Jak skutki II wojny światowej ukształtowały teraźniejszość? Czy Polska może się cieszyć z 8 maja 1945 roku?HistoriaW wypadku Polski wielokrotnie akcentowano, że przecież Churchill i Roosevelt nie dali Stalinowi w Jałcie niczego, czego do tej pory nie miał. Natomiast w wypadku Azji nie da się tego powiedzieć. Tam Armii Czerwonej otwierano szeroko wrota, oferując terytoria, których Sowieci w danej chwili nie posiadali – podkreśla historyk prof. Jakub Polit.
-
Kształtem przypomina torpedę, a w działaniach – kamikadze. Poznajcie Głuptaka, czyli dron, który niszczy miny morskieSprzętTen niewielki pojazd bezzałogowy działa niczym kamikadze. Dzięki kumulacyjnemu ładunkowi Głuptak niszczy miny morskie – zarówno te unoszące się w toni, jak i te spoczywające na dnie, nawet jeśli są częściowo zagrzebane w mule. Z urządzeń, które opracowali polscy naukowcy, korzystają między innymi załogi niszczycieli min typu Kormoran II.
-
80 lat temu Niemcy podpisali akt bezwarunkowej kapitulacji. Mająca trwać tysiąc lat III Rzesza przeszła do historiiHistoriaWiosną 1945 roku współpracownicy Adolfa Hitlera próbowali negocjować separatystyczny pokój z zachodnimi aliantami. Jednak wówczas nie było już na to szans. 8 maja Niemcy zostali zmuszeni do podpisania aktu bezwarunkowej kapitulacji przed wszystkimi sojusznikami. Tak zakończyła się w Europie hekatomba, której świat nigdy wcześniej nie doświadczył.
-
Międzynarodowe manewry pod polskim dowództwem. Żołnierze z 18 Dywizji Zmechanizowanej będą ćwiczyć na poligonie w HohenfelsPoligonW Niemczech ruszają międzynarodowe manewry Combined Resolve 25-02. – Dowództwem szczebla nadrzędnego (HICOM) będzie sztab 18 Dywizji Zmechanizowanej wspierany przez żołnierzy jednostek „Żelaznej Dywizji” – mówi oficer prasowy por. Barbara Jóźwiak. Sojusznicy będą doskonalić umiejętności w zakresie działań bojowych, współpracy, interoperacyjności i gotowości bojowej.
-
Drony latające, jeżdżące i pływające to już codzienność na polu walki. Zapraszamy do serwisu „Bezzałogowce w Wojsku Polskim”SprzętPrzebieg wojny w Ukrainie pokazuje, że nie da się już opowiadać o współczesnym polu walki bez dużego rozdziału o bezzałogowcach. Skala ich zastosowania, cały czas zwiększająca się skuteczność i autonomiczność sprawiają, że ich rola będzie już tylko rosła. Wojsko Polskie dostrzega te tendencje i od wielu lat zwiększa swoje zasoby dronów.
Armia
Poligon
Pegaz nad EuropąMyśliwce Rafale i podniebne transportowce francuskich sił powietrznych przez kilka dni ćwiczyły w Polsce, Szwecji i Chorwacji w ramach misji „Pégase ’25”. Była ona nie tylko demonstracją siły, lecz także świadectwem, że Francja jest w stanie błyskawicznie przybyć z pomocą swoim europejskim sojusznikom i wspólnie realizować różnego rodzaju operacje. |
Na pomoc po katastrofiePoszukiwanie rozbitków, gaszenie pożarów na statkach, wydobywanie ofiar, które utknęły w zatopionych wrakach. Na Bałtyku właśnie rozpoczęły się ćwiczenia ratownicze „Dynamic Mercy ’25”. Biorą w nich udział polscy marynarze, lotnicy morscy, a także cywilne jednostki Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa. |
Walka pod napięciem |
Podniebny Pegaz |
Poznać rakietowego Homara |
Sprzęt
Ukwiał z GdańskaSłużą do identyfikacji i niszczenia min morskich, potrafią operować na głębokości 200 m, a w służbie pozostają już od ponad ćwierć wieku. Obecnie korzystają z nich załogi trałowców projektu 207 – ORP „Drużno” i ORP „Hańcza”. Oto Ukwiały – bezzałogowe pojazdy podwodne ROV opracowane przez Politechnikę Gdańską. |
|
Społeczność
Wiedza na trudne czasyAby nie ulec przeciwnikowi, nie wystarczy silna armia. Do tego potrzeba też społeczeństwa złożonego z obywateli, którzy wiedzą, jak zachować się w kryzysowych sytuacjach. Nauka pierwszej pomocy medycznej w szkołach, szkolenia wojskowe dla ochotników, system obrony cywilnej, walka z dezinformacją i z cyberatakami… – to podstawy, które pozwalają budować odporność społeczną. |
Gdy sekundy decydują o życiuTo były trzy intensywne dni zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności udzielania pomocy poszkodowanym w zróżnicowanych warunkach i sytuacjach kryzysowych. W Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu odbyła się X Konferencja Naukowa „Systemy ratownicze a bezpieczeństwo cywilne i wojskowe”, w której wziął udział wojskowy i cywilny personel medyczny z różnych służb ratowniczych. |
Konstytucja – fundament dla pokoleń |
Polskie Siły Zbrojne – wciąż nieopowiedziana historia |
Zjednoczeni pod Biało-Czerwoną |
Prawo
Ustawa bliżej żołnierzyUsprawnienie rekrutacji, korzystne rozwiązania dla wojskowych wysyłanych na zagraniczne kursy oraz świadczenie motywacyjne dla żołnierzy niezawodowych – to niektóre ze zmian zaproponowanych w nowelizacji ustawy o obronie ojczyzny. Przedłożony przez ministra obrony narodowej projekt przyjęła we wtorek Rada Ministrów. Teraz dokument trafi do prac w parlamencie. |
Kontrakty dla firm produkujących na rzecz obronnościPrzedsiębiorstwa, które zadeklarowały utrzymanie na wypadek kryzysu potrzebnych wojsku mocy produkcyjnych podpisały kontrakty z Ministerstwem Obrony Narodowej. Na tegorocznej liście kontrahentów armii znalazło się 81 podmiotów, a suma umów opiewa na rekordowe 350 mln zł. Jak deklaruje MON, w przyszłym roku na ten cel przeznaczone zostanie 500 mln zł. |
Jeszcze więcej OPW w roku 2025 |
Więcej na mieszkanie za granicą |
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi |
więcej w tym dziale
Zarzuty w sprawie ujawnienia fragmentów planu „Warta”Piotr Z. i Agnieszka G., bliscy współpracownicy byłego ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, usłyszeli zarzuty w związku z ujawnieniem fragmentów planu obronnego Polski o kryptonimie „Warta”. Oboje nie przyznali się do popełnienia przestępstwa, wobec podejrzanych nie zastosowano aresztu tymczasowego. |
Polska i Norwegia zacieśniają stosunkiNorwegia nie należy do Unii Europejskiej, jednak jest częścią wspólnoty idei, wartości, strategii i bezpieczeństwa – mówił wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz podczas Seminarium Norwesko-Polskiego Przemysłu Obronnego. Udział w nim wziął też minister spraw zagranicznych Norwegii Espen Barth Eide. Politycy rozmawiali o zwiększeniu współpracy w zakresie bezpieczeństwa. |
Tarcza Wschód. Porozumienia z Lasami i KOWR-em |
Szef MSZ do Rosji: Nigdy więcej nie będziecie tu rządzić |
Zmiany w organizacji bazy logistycznej w Jasionce |
więcej w tym dziale
Historyczne zwycięstwo Ukraińców w potyczce morsko-powietrznejNa jaw wychodzą kolejne szczegóły akcji Sił Zbrojnych Ukrainy przeprowadzonej 2 maja na Morzu Czarnym, w okolicach portu w Noworosyjsku. W jej trakcie zestrzelono dwa rosyjskie myśliwce Su-30, warte około 50 mln dolarów każdy. Strąceń dokonały uzbrojone w rakiety drony nawodne Magura V7. |
Składy wysokiego ryzykaW ubiegłym tygodniu przez kilkadziesiąt godzin płonął 51. Arsenał GRAU (Głównego Zarządu Rakiet i Artylerii), położony około 60 km na wschód od Moskwy. Zniszczeniu lub uszkodzeniu uległa niemal połowa składowanej amunicji o masie ponad 100 tys. t. Wbrew temu, co o przyczynie pożaru mówią oficjalne rosyjskie źródła, obiekt został zaatakowany przez ukraińskie drony. |
USA wycofają się z działań na rzecz pokoju w Ukrainie? |
Więcej polskiego trotylu dla USA |
Rodzina na wagę złota |
więcej w tym dziale
Mistrzyni olimpijska najszybsza na BaliKpr. Aleksandra Mirosław po raz drugi w tym roku stanęła na najwyższym stopniu podium. Po zwycięstwie na V Zimowych Wojskowych Igrzyskach Sportowych w Lucernie triumfowała w zawodach o Puchar Świata, które odbyły się na Bali. To 13. zwycięstwo mistrzyni olimpijskiej z Paryża w konkurencji wspinania na czas w prestiżowym cyklu. |
|
aktualności MON
Podróż historyczno-wojskowa żołnierzy 6BPD
Wizyta ministra obrony Chorwacji
Żandarmi odznaczeni medalami za PKW OLIMP
komentarz
System szkolenia rezerw do reformy
polecamy
z jednostek
-
Startuje nabór na letnie szkolenia „Wakacje z wojskiem”ORZEŁ SŁUŻBY PUBLICZNEJ 2025 przyznanyŻołnierze wojsk specjalnych szkolili żołnierzy 6MBOT
-
KARABINEK MSBS GROT KOLEJNYM SYMBOLEM RADOMIA!Żołnierz Centrum Szkolenia WOT zawalczy o pas mistrzowskiWyjątkowe obchody Tysiąclecia Korony Polskiej
-
105 lat Muzeum Wojska Polskiego – historia, która trwaPIORUN uderzył ponownie – tylko najsilniejsi przetrwali!Zanim nadejdzie ewakuacja – szkolenie CLS w ogniu realizmu
-
6. Rajd Motocyklowy Weteranów wystartował!TDF Crisis Management Seminar w DWOTWielkanocne spotkanie Ośrodka Reprezentacyjnego WOT
-
Żołnierze Wojska Polskiego wspierają mieszkańców PawłosiowaTerytorialsi 5MBOT pokonali płonący tor napalmowyMundur zobowiązuje. Duma, która łączy pokolenia.
-
Pegaz nad Europą
Myśliwce Rafale i podniebne transportowce francuskich sił powietrznych przez kilka dni ćwiczyły w Polsce, Szwecji i Chorwacji w ramach misji „Pégase ’25”. Była ona nie tylko demonstracją siły, lecz także świadectwem, że Francja jest w stanie błyskawicznie przybyć z pomocą swoim europejskim sojusznikom i wspólnie realizować różnego rodzaju operacje. -
ABRAMS, LEOPARD, MRAP COUGAR, HIMARS… Wystawa na Narodowym
Wystawa Sił Zbrojnych RP i polskiego przemysłu obronnego na błoniach stadionu PGE Narodowy została zorganizowana przez Ministerstwo Obrony Narodowej jako impreza towarzysząca konferencji Defense24 Day. – Chcemy szczególnie promować polski sprzęt wojskowy, dlatego cieszy mnie ta zorganizowana po raz pierwszy wystawa – mówił wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. -
Walka pod napięciem
Poruszać się po transzejach, wyprzeć z nich przeciwnika, a w razie potrzeby bezpiecznie się z nich wycofać. Właśnie tego uczyli się ukraińscy żołnierze od instruktorów z Francji w ramach unijnej misji EUMAM. Reporterzy „Polski Zbrojnej” mieli szansę obserwować takie szkolenie na jednym z poligonów w naszym kraju. -
Wywieś flagę państwową! Cześć Biało-Czerwonej!
Na maszty w całym kraju podniesione zostały biało-czerwone flagi. Dziś bowiem upamiętniamy historię polskich barw narodowych, symboli oraz tradycji patriotycznych. I przypominamy o ich poszanowaniu. Obchodzony 2 maja Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiejto jedno z najmłodszy... -
Medycyna na morzu
Podczas patrolu lekka i szybka łódź motorowa dostaje się pod ostrzał dywersantów. Rany odnosi jeden z marynarzy. Poszkodowanego udaje się w krótkim czasie przewieźć na okręt. Tam zostaje mu udzielona pomoc – to zaledwie jeden z epizodów szkolenia z medycyny pola walki, które odbyło się na fregacie ORP „Gen. K. Pułaski”. -
Bliżej wojska
Zaglądacie na nasze łamy, ale chcecie wiedzieć o nas coś więcej? Jak powstają nasze artykuły i filmy? Dla kogo je tworzymy? O tym wszystkim i o planach na przyszłość mówi Ewa Korsak, dyrektorka Wojskowego Instytutu Wydawniczego, która była gościem w podcaście „Na celowniku Navala”. Przy okazji zdradza, jak stawiała pierwsze kroki w dziennikarstwie. Obejrzyjcie koniecznie! -
GROM walczy na Bałtyku
Odkrywamy przed wami emocje, jakie budzą działania specjalsów na pełnym morzu. Jednostka porwana przez terrorystów – to początek wyzwań. Jak reagują na zagrożenie wojska specjalne? Jak wykonują swoje zadania operatorzy zespołu bojowego GROM i sternicy z grupy łodzi bojowych? Zapraszamy na Bałtyk.
-
Borsuki i Homary na błoniach PGE NarodowegoTrening celności, refleksu i współpracyGdy sekundy decydują o życiuOd rekruta do operatora
-
Biel i czerwień – barwy dumyOstrzał z wodyFeniks zakończony. Pomoc trwaSu-22, czyli cztery dekady w siłach powietrznych
-
Tak świętowaliśmy Tysiąclecie Korony PolskiejSERE – więcej niż przetrwanieAlarm! Atak terrorystyczny w porcie wojennym!Jak się bronić i być bezpiecznym
-
Cały czas na posterunkuZmechanizowani łączą siły z marynarzamiOpanować kryzys„Trójki” na strzelnicy